Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

Praktyczne wskazówki dla turystów

Kenia jest wspaniałym krajem na odpoczynek w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych na łonie natury z daleka od zgiełku, choć jeżeli ktoś tego właśnie pragnie - w Kenii również można sobie zafundować taką formę wypoczynku...

  1. Adres Ambasady Polskiej w Kenii
  2. Wiza
  3. Waluta
  4. Cło
  5. Upominki
  6. Czas
  7. Pogoda
  8. Kiedy jechać?
  9. Czym jechać?
  10. Ubezpieczenie
  11. Gdzie kupić mapy Kenii?
  12. Zdrowie
  13. Baza Noclegowa
  14. Telefony
  15. Elektryczność
  16. Zakupy
  17. Napiwki
  18. Fotografowanie
  19. Komunikacja
  20. Safari
  21. Bezpieczeństwo
  22. Czego nie wolno wywozić z Kenii?

1. Adres Ambasady Polskiej w Kenii

Wyjeżdżając zagranicę warto znać adres ambasady swojego kraju (tak na wszelki wypadek...).

AMBASADA POLSKA W KENII
Kabarnet Road Nairobi,
P.O. BOX 30086
Tel. 00254/2/56-62-88(9), fax. 00254/2/56-25-88

ˆdo góry

2. Wiza

Pobyt w Kenii uwarunkowany jest posiadaniem wizy, którą można nabyć na lotnisku, już po przylocie do kraju. Opłata wizowa wynosi 50 USD.

Wiza - formularz aplikacyjny (PDF, 380kB)

ˆdo góry

3. Waluta

Walutą Kenii - jest szyling kenijski - KSH. Kurs wymiany ok. 70 KSH = 1 USD. Nie ma większych problemów z wymianą dewiz i czeków. "Funt" potocznie to 20 Ksh, natomiast "bob" to 1 Ksh.
Należy pamiętać, że banki czynne są w tygodniu w godzinach 9.00-15.00. Wymiany walut można dokonać w większości hoteli, w hotelach wyższej klasy kantory czynne są przez całą dobę. Euroczeki przyjmowane są rzadko, mogą być problemy z wymianą starych banknotów o nominale 100 USD. Ponadto, gotówkę można wypłacać z bankomatów za pomocą karty VISA lub rzadziej Mastercard/Access.
Do niedawna waluta kenijska była niewymienialna, obecnie można wywozić do 100 tys. Ksh.
Za usługi turystyczne (hotele, wypożyczenie samochodu, safari) bez problemów można płacić wyżej wymienionymi kartami płatniczymi.

ˆdo góry

4. Cło

Do Kenii można przywieźć ze sobą 0,7 litra alkoholu oraz 1 karton papierosów. Cło płaci się za wszystkie zgłoszone przedmioty wwożone do Kenii jako upominki dla znajomych. Pytania o sprzęt elektroniczny zadawane są w celu rozeznania, czy wwożony sprzęt jest przeznaczony na własny użytek.

ˆdo góry

5. Upominki

Miłym upominkiem są:

  • dla dzieci takie drobiazgi jak zabawki, długopisy, pocztówki, słodycze, breloczki
  • dla kobiet - kosmetyki, biżuteria, rajstopy, apaszki, perfumy
  • dla mężczyzn - krawaty, skarpetki, T-shirty, perfumy

ˆdo góry

6. Czas

Różnica w czasie pomiędzy Polską a Kenią zimą wynosi 2 godziny, natomiast latem 1 godzinę naprzód.

ˆdo góry

7.Pogoda

Klimat jest zróżnicowany, a pogoda zmienna. Styczeń i luty są zazwyczaj miesiącami upalnymi, od marca do maja trwa pora deszczowa. Od czerwca do października jest ciepło, natomiast w listopadzie i grudniu znów pada - jest to tak zwana krótka pora deszczowa.

Miasto Średnia temperatura w dzień Średnia temperatura w nocy
Nairobi 21 - 26°C 11 - 23°C
Mombasa 28 - 31°C 22 - 25°C
Kisumu 27 - 29°C 17 - 19°C

ˆdo góry

8. Kiedy jechać?

Sezon turystyczny przypada na grudzień i styczeń oraz od czerwca do października.
W lipcu i sierpniu najlepiej jest wybrać się na safari, natomiast najlepsze warunki do nurkowania przypadają na miesiące styczeń - listopad.
W czasie długiej pory deszczowej - górskie parki i rezerwaty są zamknięte. Pora deszczowa ma swoje zalety, krótkotrwałe deszcze zdarzają się wieczorami, soczysta zieleń zachwyca zapachem i świeżością, ceny za nocleg spadają. Nie ma tylu turystów co w sezonie.

ˆdo góry

9. Czym jechać?

Podróż samolotem jest najtańszym i najszybszym środkiem transportu, można wybrać się również drogą morską lub lądową. Jednakże rejsy do Afryki odbywają się dwa razy w miesiącu, ponadto podróż trwa około półtora miesiąca.
Podróż drogą lądową nie należy do bezpiecznych i jest również czasochłonna, należy pamiętać o uzyskaniu wiz oraz o tym, że nie we wszystkich krajach afrykańskich sytuacja polityczna jest ustabilizowana, toczą się wojny i granice nie zawsze są otwarte.

ˆdo góry

10. Ubezpieczenie

Wyjeżdżając w podróż zagraniczną należy ubezpieczyć się w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, dokładnie analizując treść polisy i proponowane warunki.
Podstawowe rodzaje ubezpieczeń:

  1. ubezpieczenie kosztów leczenia (nagłe zachorowania, nieszczęśliwe wypadki - pomoc lekarska, koszty transportu, dalszego leczenia ambulatoryjnego, podróży powrotnej poszkodowanego)
  2. ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (proponowany w pakiecie z ubezpieczeniem kosztów leczenia)
  3. ubezpieczenie bagażu (np. za utracony bagaż w wyniku zdarzeń losowych)
  4. ubezpieczenie assistance - rozszerzenie zakresu ochrony osobowej (tj. pomoc prawna, finansowa, koszt transportu towarzyszących członków rodziny, opieka nad nieletnimi dziećmi, wcześniejszy powrót ubezpieczonego do kraju)

ˆdo góry

11. Gdzie kupić mapy Kenii?

Najlepiej zaopatrzonym sklepem w Warszawie jest Sklep Podróżnika mieszczący się przy ul. Kaliskiej 8/10 (centrala).

ˆdo góry

12. Zdrowie

Szczepienia
W przypadku wyjazdów do Kenii nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciw tzw. "żółtej febrze", "tężcowi", "durowi brzusznemu", "żółtaczce typu A" czy też "polio". Wszelkimi szczepieniami przeciw chorobom tropikalnym zajmują się Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, tam też można zasięgnąć informacji na temat wymaganych szczepień oraz ustalić ich harmonogram..
W Warszawie można zaszczepić się w sanepidzie przy ulicy Żelaznej 79, tel. (022) 620 90 01, w ramach szczepień otrzymuje się Międzynarodową Książeczkę Szczepień gratis.
Właściwie jedyną chorobą tropikalną, na którą turyści są narażeni jest malaria. Obligatoryjnie należy zabezpieczyć się przed tą chorobą, przenoszoną przez komary. Nie leczona może doprowadzić do zgonu. Objawy są podobne do grypy: gorączka, dreszcze bóle głowy, czasem utrata przytomności. Okres rozwoju choroby do kilku tygodni po ukoszeniu przez komara.

Profilaktyka antymalaryczna
Bezwzględnie na co najmniej miesiąc przed planowaną podróżą należy zgłosić się do właściwego lekarza, który po przebadaniu wypisze receptę na tabletki. Stosowanie tabletek należy rozpocząć zgodnie z zaleceniami lekarza (najczęściej na tydzień lub dwa tygodnie przed wyjazdem). Niektóre leki anty malaryczne jak Lariam można kupić w aptekach, ale po przedstawieniu recepty oraz zlecenia importu. Czas oczekiwania to od 2 do kilku tygodni.
Będąc w Kenii należy przestrzegać następujących zasad, by
Podczas pobytu w Afryce należy bezwzględnie przestrzegać następujących środków zapobiegawczych (o czym będą Państwu przypominać piloci grupy):

  • stosować się do zaleceń lekarza,
  • po zmroku zakładać ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami,
  • spać pod moskitierą (warto ją nasączyć repelentem)
  • stosować repelenty odstraszające komary

Woda i pożywienie
Nie należy pić wody prosto z kranu, deszczówki czy też wody ze studni. Wodę źródlaną w butelkach można kupić w sklepikach, kioskach w małych i większych miasteczkach. W hotelach - zwykle w łazienkach stoi butelkowana woda do mycia zębów - nie należy jej pić.
Nie należy jeść również niemytych warzyw i owoców, sałatek na mieście, czy też przechowywać zbyt długo żywności. Natomiast w hotelach i dobrych restauracjach jedzenie jest wolne od zarazków i bezpieczne.
Wbrew utartej opinii o problemach żołądkowych - zapada na nie niewielu turystów. Gdy już ta niemiła przypadłość się przydarzy warto zastosować się do jednodobowej diety - pijąc jedynie słodką czarną herbatę, w celu uzupełnienia płynów w organizmie. Gdy ten uciążliwy problem nie mija warto zażyć zwykły węgiel (Carbo medicinalis).

Skaleczenia, rany, ukąszenia
Pod żadnym pozorem nie wolno ran i skaleczeń bagatelizować. Mogą one prowadzić do poważnych infekcji, dlatego środki antyseptyczne muszą znaleźć się w apteczce turysty.
Ukąszenia przez zwierzęta zdarzają się rzadko. Pająki, skorpiony i węże uciekają przed ludźmi. Ukąszenie skorpiona jest niemal nigdy śmiertelne , choć bardzo bolesne.

Promieniowanie słoneczne
Klimat tropikalny jest sprzymierzeńcem udaru, odparzeń spowodowanych upałem. Na odparzenia pomaga ciepły prysznic otwierający pory skóry oraz noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży i wygodnych butów.
Ponadto skórę należy chronić kremami ochronnymi z filtrem UV, wzrok okularami przeciwsłonecznymi a głowę nakryciem. Przebywając na terenach, gdzie panuje wysoka temperatura należy również unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu.

ˆdo góry

13. Baza Noclegowa

Hotele
Standard hoteli bywa bardzo zróżnicowany, a cena za nocleg nie jest kryterium odzwierciedlającym klasę hotelu. Dlatego też warto obejrzeć pokój przed podjęciem decyzji. Do najtańszych należą hotele sklasyfikowane jako „Boarding and Lodging”. Droższe należą do jednej z pięciu kenijskich sieci hotelowych. W parkach narodowych hotele nazywają się "Lodges". Większość hoteli poza sezonem oferuje atrakcyjne zniżki.

Schroniska Młodzieżowe
W Kenii jest ich zaledwie kilka. Jedyne, które odpowiada standardom międzynarodowym znajduje się w Nairobi, popularne jest również schronisko nad jeziorem Naivasha. Pozostałe znajdują się w Kisumu, Fisherman's Camp i Mombasie.

Kemping
W Kenii jest wiele kempingów. Rezerwuje się je za pośrednictwem:

  • Special Campsite Reservations - tel. 00254 2 501 081

Spanie "na dziko" jest również popularne i na ogół bezpieczne za wyjątkiem plaż pomiędzy Malindi a granicą Tanzanii. Na terenach prywatnych zawsze należy prosić o zgodę. Na obszarach niezamieszkałych należy pamiętać by nie rozbijać namiotu na szlakach, którymi zwierzęta podążają do wodopoju.

ˆdo góry

14. Telefony

Telefony komórkowe polskich operatorów działają bezproblemowo.
Z Polski do Kenii dzwoni się wybierając nr 00-254 oraz nr kierunkowy danej miejscowości (bez zera).
Z Kenii do Polski dzwoni się przez 001-48.

ˆdo góry

15. Elektryczność

Łącza elektryczne odpowiadają normom brytyjskim (prąd zmienny 220-240 V), należy posiadać specjalną nakładkę (ponieważ wtyczki są takie jak w Wielkiej Brytanii - z trzema bolcami), jeżeli chce się korzystać z własnych urządzeń, np. ładowarek do aparatów telefonicznych.

ˆdo góry

16. Zakupy

W Kenii tradycją jest targowanie się: Z reguły narzucana jest wysoka marża na towary na rynku . Najważniejsze jest aby szybko zorientować ile warty jest dany przedmiot i nie przepłacić. Z reguły przedmiot jest wart połowę ceny wywoławczej.
W dużych miastach sklepy dla turystów czynne są w godz. 8:00 do 18:00. Sklepiki na prowincji i w buszu dowolnie, w zależności od właścicieli.
Popularnym zakupem są rzeźby z przyczerniałego drzewa różanego lub steatytu, lekkie koszyki z barwionego sizalu, biżuteria ręcznie wykonana, broń, tarcze, instrumenty muzyczne, meble, bawełniane chusty - tzw. Kanga. Dostępne też są maski - nie są one rękodziełem kenijskim, pochodzą głównie z Afryki Środkowej i Zachodniej.

ˆdo góry

17. Napiwki

Zwyczajowo w restauracjach ok. 10 % i więcej - od sumy rachunku. W hotelach za wniesienie bagażu - ok.1-2 USD, pokojówka otrzymuje ok. 5 USD za tydzień.
W przypadku safari napiwki są standardową częścią wynagrodzenia, formą podziękowania za organizację wyprawy - na koniec wyprawy uczestnicy robią zrzutkę zwykle jest to kwota 100-200 Ksh na osobę za dzień.

ˆdo góry

18. Fotografowanie

Nie wolno fotografować ludzi bez ich wcześniejszej zgody. Jeżeli taką zgodę uzyskamy warto wyrazić swoją wdzięczność płacąc symbolicznie drobną kwotę fotografowanemu, a na jego prośbę przesłać odbitkę. Fotografowanie krajobrazów i zwierząt nie stanowi problemu. Zakaz fotografowania obowiązuje na lotniskach, w portach, na mostach oraz innych miejscach uchodzących za strategiczne. Nie wolno fotografować żołnierzy, policjantów i posterunków policji.
Jeszcze jedna rada, wjeżdżając na teren pustyni należy zabezpieczyć aparat fotograficzny, kamerę, tudzież inny sprzęt elektroniczny wkładając go do torebek foliowych. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą dodatkowe baterie do aparatu, w Kenii są one bardzo drogie.

ˆdo góry

19. Komunikacja

Autobusy KBS
(Kenya Bus Service) są najtańszym środkiem transportu w Kenii. Rezerwacji najlepiej dokonać dzień wcześniej. Zazwyczaj przystanki są nieoznaczone, poszukując informacji na temat połączeń najlepiej zapytać się w kasach dworców autobusowych lub oczekujących na autobus.
Opłaty za bagaż są negocjowane, maksymalną stawką jest połowa ceny biletu.

Taksówki Peugeot
Są szybkie, bezpieczne i wygodne, lecz droższe. Zazwyczaj zabierają siedmiu pasażerów. Należy zawsze wybierać tą, która już jest prawie pełna ludzi, w przeciwnym razie można narazić się na długie oczekiwanie na komplet pasażerów.

Matatu - minibusy
najniebezpieczniejszy środek lokomocji, szybkie, zatłoczone. Niestety często jest on jedynym środkiem lokomocji do mniejszych miejscowości.

Pociągi
nie są popularnym środkiem transportu za wyjątkiem trasy Nairobi-Mombasa, która należy do jednej z najpiękniejszych na świecie. Podróż trwa ok. 13-15 godz.

Samoloty
krajowe połączenia lotnicze są stosunkowo niedrogie. Samoloty kursują na trasach Nairobi-Kisumu, Nairobi-Mombasa, Nairobi-Malindi, również do Lamu i Kiwaiyu oraz rezerwatu Maasai Mara. Obowiązuje limit bagażu max 20 kg, często jest to 10 kg i mniej.

ˆdo góry

20. Safari

Jest duża konkurencja wśród firm organizujących safari. Szukanie firmy "na ostatnią chwilę" ma swoje zalety, wielu agentów chcących sprzedać wolne miejsca oferuje zniżki. Jednakże lepiej wystrzegać się firm oferujących safari za mniej niż 60 USD dziennie. Dobrze jest skorzystać z usług firmy, która jest członkiem Kenya Association of Tour Operators (KATO) lub zasięgnąć języka wśród turystów spotkanych w Nairobi. Uczestnicząc w safari należy zawsze pamiętać, że propozycja trasy czy rozkładu dnia ustalona przez organizatora - może zostać zmieniona na prośbę uczestników.

ˆdo góry

21. Bezpieczeństwo

Kenia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, należy jednak stosować się do zdroworozsądkowych zasad:

  • nie chodzić samemu po zmroku po mieście, najlepiej jest zamówić taksówkę i poruszać się po mieście po zmroku właśnie w ten sposób
  • trzymać kosztowności, torebki i sprzęt fotograficzny przy sobie
  • pilnować należy szczególnie kamer i aparatów fotograficznych
  • nie zostawiać cennych rzeczy w samochodzie

W trakcie safari należy:

  • wszystkie dokumenty najlepiej zdeponować w sejfie hotelowym
  • jedynym posiadanym dokumentem powinno być ubezpieczenie
  • zachowywać ciszę
  • bezwzględnie stosować się do poleceń pilota jak również kierowcy,
  • nie można wysiadać z samochodu,
  • nie straszyć zwierząt i tym bardziej ich karmić!!! Są to dzikie zwierzęta, na których terytorium my wkraczamy a nie one na nasze.

ˆdo góry

22. Czego nie wolno wywozić z Kenii?

  • zwierząt, ptaków, płazów, gadów
  • skorup żółwi, preparowanych motyli
  • roślin
  • kości słoniowej i innych trofeów zwierzęcych
  • muszli, koralowców
  • medykamentów na bazie sproszkowanego rogu nosorożca i kości dzikich kotów

ˆdo góry