Aktualno¶ci O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

"TAJEMNICE CZARNEGO LĄDU" W RADOMIU

W okresie między 21 października 2011 a 30 kwietnia 2012 Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu organizuje wystawę zatytułowaną "Tajemnice Czarnego Lądu". Patronem wystawy został pierwszy afrykański poseł w historii polskiego sejmu, John Godson. Wystawa inspirowana jest powieścią Henryka Sienkiewicza "W Pustyni i w Puszczy" i dzieli się na 4 części, z których każda jest poświęcona kulturze jednego z krajów, przez który przejeżdżali bohaterowie książki - Staś i Nel (Egipt, Sudan, Etiopia, Kenia). Łącznie zebrano przeszło 1000 eksponatów etnograficznych (!) i 120 poświęconych zwierzynie afrykańskiej.

Część 1 - EGIPT
W części tej zaprezentowano damskie siodło - takie samo, na jakim mogła jechać Nel. Odtworzono też całą karawanę wielbłądów z ich siodłami, uposażeniem i ozdobami. Zaprezentowano namiot beduinów oraz zorganizowano część poświęcono lokalnej kulturze islamu. Obejrzeć można ponadto przybory do parzenia kawy czy stroje plemienne. Oddzielna ekspozycja poświęcona jest historii budowy Kanału Sueskiego.

Część 2 - SUDAN
W części sudańskiej obejrzymy np. "wspomagacze snów" (drewniane podgłówki) oraz broń sudańską - ponad 100 sztuk: miecze, dzidy, noże, kołczany, łuki. Do wyjątkowych ciekawostek zaliczyć można rzeczy magiczne - np. wywoływacze deszczu czy atrybuty wodzowskie plemion Azande i Fur. Bogdan Żurawski użyczył muzeum swoją kolekcję 400 eksponatów biżuterii plemienia Rashaida, a ponadto obejrzeć możemy ubiory plemion nubijskich oraz rzeczy użytku codziennego, jak naczynia, wrzeciona i sandały. Zaprezentowano także sylwetkę powstańca Mahdiego z oryginalnym mieczem.

Część 3 - ETIOPIA
Na pierwszy plan wysuwają się atrybuty kościoła etiopskiego - mnóstwo różnego rodzaju krzyży, odzież - np. stroje koźlęce plemienia Hamer z raciczkami. Do tego kłódki wargowe plemienia Mursi, muszle kauri i pochwy na miecz wykonane ze skóry małych krokodyli.

Część 4 - KENIA
W części kenijskiej odtworzono masajską manyattę wokół której zobaczymy pułapki na ptaki i szczury, tarcze oraz biżuterię. Na środku zobaczymy model baoababu z oryginalnymi owocami. Swoje eksponaty ma Kikuyu oraz szereg innych plemion (maska szamańska, biżuteria, instrumenty, cepy i inne narzędzia rolnicze - np. wykonane z zębów hipopotama. Odtworzono bramę jak w Mombasie, wykonaną z ciosów słonia oraz pokazano szereg skór - geparda, lamparta, krokodyli oraz mnóstwo ptactwa.

Otwarcie wystawy odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 17. Co ciekawe, wystąpi kenijski zespół Karibu. Serdecznie zapraszamy!

Miejsce: Muzeum im. J. Malczewskiego, Radom, Rynek 11
Czas otwarcia: 21.10.2011, godz. 17:00
Kontakt: p. Ilona Pulnar-Ferdjani, 608-631-480, zapytaj mailem
Więcej informacji: www.muzeum.edu.pl



« powrót