News About forum Projects Gallery About Poland Services Contact Polish version Strona g³ówna
 

 

 

WARSZAWA BEZ GRANIC: WARSZAWSKIE WIELOKULTUROWE STREET PARTY 2008

W imieniu redakcji portalu Kontynent Warszawa - Warszawa Wielu Kultur zapraszamy w ostatnią niedzielę sierpnia na drugą edycję Warszawskiego Wielokulturowego Street Party - festiwalu ulicznego, którego celem jest promocja wielokulturowości poprzez wspólną, radosną zabawę. Street Party to wspólna zabawa wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. Jedną z najważniejszych wartości Wielokulturowego Street Party jest fakt, że w jego przygotowanie zaangażowanych jest wiele organizacji i instytucji promujących kultury mniejszości oraz osoby bezpośrednio się z nich wywodzące, chcące zaprezentować swoje tradycje szerokiej publiczności.

Tegoroczny program Street Party, jeszcze bogatszy niż podczas pierwszej edycji, to prezentacja kultur mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Warszawie - poprzez muzykę, taniec, rękodzieło, naukę języków. Na terenie wielokulturowego miasteczka będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach tanecznych i językowych, poznać sztukę z różnych zakątków świata, skosztować etnicznych potraw, zrobić hennę, pomalować ciało w etniczne wzory.

PROGRAM:

PARADA
Parada, nawiązująca do wydarzeń takich jak karnawał w Rio de Janeiro, Notting Hill Carnival czy fiesty uliczne w Hiszpanii, rozpocznie się na placu przed stacją Metra Świętokrzyska. W punkcie początkowym Parady odbędą się pokazy taneczne i muzyczne poprowadzone przez profesjonalnych tancerzy ze szkół tańca w strojach estradowych, m.in.: samba karnawałowa do muzyki batucady (SHO), taniec afrykański (Ricky Lion & Bongo Bongo, orientalny taniec brzucha. Ulicą Świętokrzyską przejdzie w rytmie muzyki z różnych stron świata wielobarwna Parada, w której znajdą się także karnawałowo stylizowane samochody-platformy, a poprowadzą ją tancerze ze szkół i grup tanecznych prezentujący różnorodne style taneczne. Do udziału w Paradzie w wielobarwnych strojach inspirowanych różnorodnymi kulturami są zaproszeni wszyscy – podczas tegorocznego Street Party zaplanowany jest konkurs na Króla i Królową Parady, w którym każdy może zaprezentować swój strój, a najciekawsze zostaną nagrodzone!

MIASTECZKO WIELOKULTUROWE
Finałem wielokulturowej Parady będzie Miasteczko Wielokulturowe, zbudowane na terenie Krakowskiego Przedmieścia, pomiędzy ulicami Świętokrzyską a Królewską. Na scenach na Krakowskim Przedmieściu i Letniej Scenie Akademickiej wystąpią tancerze oraz muzycy. Na scenach zostaną zaprezentowane różne tradycje muzyczne i taneczne, w tym: taniec brzucha (klasyka egipska oraz z sagatami - turecka melodia ludowa, w stylizacji tribal), tańce latynoamerykańskie, orientalny taniec pustynny z welonami, tańce afrokubańskie, taniec wietnamski, flamenco, ska (Ska Orchestra), pokazy walk sumo (zawodnicy z Polskiego Związku Sumo), taniec afrykański przy akompaniamencie bębnów (Ricky Lion & Bongo Bongo), a także eksperymentalny jazz, inspirowany m.in. muzyką etniczną (zespół Untitled). Na terenie Miasteczka odbędą się także warsztaty taneczne i muzyczne - część będzie prowadzona z platformy (warsztat tańców latynoskich – SHO, nauka kroków w stylu mambo - Salsa Factory, macarena), a część odbędzie się na ulicy, w centralnym punkcie Miasteczka, w tym: warsztaty bębniarskie i jam po warsztatach, capoeira – grupa FICAG, taniec izraelski – Snunit, ćwiczenia medytacyjne - Falun Dafa. W miasteczku grupa Dzieci Wajnachów zaprasza także do wspólnej zabawy przy tradycyjnym czeczeńskim tańcu lovzar.

ETNICZNE STOISKA, SKLEPY, KUCHNIE
Na terenie Miasteczka nie może zabraknąć prezentacji kultur poprzez sztukę i kuchnie, które - zlokalizowane w różnych strefach kulturowych - pozwolą odbyć niecodzienną podróż po wszystkich kontynentach. W Miasteczku znajdą się stoiska m.in.: Muzeum Azji i Pacyfiku, Sztuka Etiopska, IPCC – Indo-Polish Culture Committee, Falun Dafa, Arabia.pl, Kaukaz.pl, PAH, FICAG, Salsa Factory, Centrum Informacji Międzykulturowej, Szczypta Świata.

« back