Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

AFRYKAŃSKI WRZESIEŃ Z NATIONAL GEOGRAPHIC

Znany z przepięknych fotografii magazyn National Geographic na okładce wrześniowego wydania nie będzie miał zdjęcia! Na białym tle wielkimi literami wypisane będzie słowo: "Afryka". Tak nietypowej okładki nie było w NG ani razu od końca lat 50., kiedy to na pierwszej stronie magazynu zaczęły, oprócz spisu treści, ukazywać się ilustracje. - Afryka ma milion twarzy, milion głosów. Nie znaleźliśmy jednego zdjęcia, które wyraziłoby tą złożoność - uważa Chris Johns, redaktor naczelny National Geographic.

Poniżej słowa "Afryka" znajdą się trzy krótkie hasła: "Kolebka ludzkości", "Ziemia skarbów", "Raj zwierząt". - Nie ma wątpliwości, po raz pierwszy cały numer magazynu poświęcony jest wyłącznie Afryce. Od deski do deski - wyjaśnia Marcin Jamkowski, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu NG.

Kontynent z lotu ptaka, ropa naftowa na Czarnym Lądzie, Nairobi, problemy z AIDS, codzienne życie w Zambii i oszałamiające bogactwo afrykańskiego świata zwierząt - oto niektóre z tematów, jakie znalazły się na łamach wydawanego na całym świecie wrześniowego numeru National Geographic. W polskim wydaniu znajdą się też artykuły o pochodzącym z Polski fotografie, którego zdjęcia z Konga zrobiły światową karierę i o rodakach pomagających uchodźcom z Sudanu.

- Afryka jest tak ważnym punktem na mapie naszych zainteresowań, że postanowiliśmy wyjść poza łamy magazynu, by mówić o ważnych sprawach najciekawszego kontynentu - mówi Jamkowski.

Pod wspólną nazwą "Afrykański wrzesień z National Geographic" odbędzie się cykl imprez kulturalnych i naukowych, które polska redakcja organizuje i/lub którym patronuje.

  • 3 września - na rynku ukazuje się magazyn National Geographic Polska.
  • 5 września- do księgarń trafia album NG "Afryka z nieba" ze zdjęciami Roberta B.Haasa.
  • 8 września - National Geographic organizuje pod auspicjami Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, na Uniwersytecie Warszawskim, sesję naukową pod tytułem "Afryka - kontynent XXI w.". Prelekcje wygłoszą znani dziennikarze, naukowcy, przedstawiciele MSZ i afrykańskiego korpusu dyplomatycznego.
  • 13 września - w warszawskiej Zachęcie rusza wystawa zdjęć Kazimierza Zagórskiego. To o nim artykuł jest we wrześniowym numerze NG.
  • 08-10 września - w Gdyni odbywa się Festiwal Kultur Świata. Jedną z jego części będą pokazy filmów National Geographic o Afryce.
  • 16.09. września - rusza przegląd francuskojęzycznych filmów afrykańskich LUNAFRICA, który przez miesiąc odwiedzi sześć dużych miast Polski.
  • 19-25 września - trwa 2 Tydzień Kenijski organizowany przez Forum Kenijsko - Polskie i National Geographic w Wola Park.

- Jeśli my, ludzie Zachodu, nie powiemy o problemach i sukcesach Afryki, to głos samych Afrykanów nie będzie usłyszany. Jako National Geographic czujemy się specjalnie upoważnieni do organizowania tego rodzaju przedsięwzięć, ponieważ statutowym celem National Geographic Society jest krzewienie wiedzy o świecie i temu nasz magazyn pozostaje wierny przez 118 lat swego istnienia - przypomina Marcin Jamkowski

Źródło: Michał Zieliński, National Geographic

« powrót